مشاوره تلفنی

فیلتر دیسکی و اجزای مختلف آن

فیلترهای دیسکی از جمله فیلترهای پروژه‌های‌ آبیاری هستند که طرفداران بیشتری دارند. فیلترها دارای دیسک‌های مخصوصی هستند  آب را تصفیه می‌کند.

فیلتر دیسکی آبیاری :

فیلتر دیسکی ، نسبت به فیلتر های توری از راندمان تصفیه آب بهتری برخوردار است. طراحی هردو محصولات مشابه همدیگر می باشد

تفاوت : فیلتردیسکی به جای تور از دیسک های پلاستیکی مرغوب تشکیل شده است.
همچنین این دیسک ها شامل حلقه های فشرده روی هم هستند که مشابه واشر می باشند. به علاوه دیسک های مربوطه داخل یک لوله ثابت و درو یک محفظه بسته قرار دارند. بر روی این صفحه ها منافذی تعبیه شده است که وظیفه به دام انداختن ذرات ریز داخل آب را برعهده دارد.

نقش فیلترها در پروژه‌های قطره ای

آبی که برای زمین‌های کشاورزی و باغ‌ها استفاده می‌شود  املاح و ذرات معلقی دارد .در هر پروژه آبیاری باید فیلترهایی لحاظ شود تا این املاح و ذرات را به خود جذب کند.
فیلترها عموما دارای چندین صفحه شیاردار هستند. هر کدام از این شیارها می‌توانند املاحی با اندازه‌های مختلف را از خود عبور دهند.  آبی که از آخرین فیلتر عبور می‌کند، زلال و عاری از املاح و ذرات است. این شیارها به مرور زمان پر از ذرات معلق می‌شوند. زمانی که ظرفیت آنها پر شود، اسمز معکوس در آنها اتفاق می‌افتد. اسمز یا شست و شوی معکوس نیز باعث می‌شود تا ذرات از میان این شیارها برداشته شده و به بیرون از فیلتر ریخته شوند. بنابراین به راحتی می‌توان مجددا با آنها کار کرد

فیلتر دیسکی

بخش‌های مختلف فیلتر دیسکی

فیلترهای دیسکی برای آبیاری قطره‌ای مناسب هستند. نوع جدید این فیلترها دارای فرم دیسک جدیدی است تا سطح فیلتراسیون و جداسازی ذرات را افزایش دهد. بخش‌های مختلف یک فیلتر دیسکی عبارت است از:
• صفحات سرامیکی یا پارچه ای
• شاسی اصلی
• همزن
• سیستم خلأ
• سیستم تمیز کننده
• کنترل کننده

فیلتر دیسکی هلیکس

به این فیلترها، فیلتر دیسکی هیدرو هلیکس نیز گفته می‌شود. این فیلترها در بالای دیسک‌هایشان دارای پروانه هستند. در نتیجه آب به صورت چرخشی به حرکت در آمده و بهتر می‌تواند با دیسک‌ها درگیر شود. از طرف دیگر، نیروی گریز از مرکز نیز می‌تواند ذره‌هایی که سنگین‌تر هستند را از دیسک دور کند. از طرف دیر، دیگر ذره‌هایی که از رنج میکرونی فیلتر بزرگتر هستند، از شیارهای ریز موجود بین دیسک‌ها عبور ندهد. بنابراین آبی که از فیلتر خارج می‌شود تمیز و پاکیزه است.

. فیلتر دیسکی مودلار

نوع دوم فیلتردیسکی، فیلترهای مودلار هستند. این فیلترها بدون پروانه هستند. در نتیجه نیروی ژریز از مرکز و حرکت چرخشی آب را ندارند. به همین دلیل عموما تصفیه آب را با قدرت و دقت کمتری انجام می‌دهند. برای پروژه‌هایی که نیاز به تصفیه کامل و با دقت آب دارند، استفاده از فیلترهای دیسکی هلیکسی بیشتر از مدولار توصیه می‌شود. چون فیلتر دیسکی مدولار ممکن است تمام انواع ذرات معلق و املاح را فیلتر نکند.

.
فیلترهای دیسکی چه ویژگی‌هایی دارند؟‌

1. استفاده این فیلترها بسیار ساده بوده و پیچیدگی ندارد.
2. نصب این فیلترها آسان است.
3. بازدهی بالای  فیلترها
4. افت فشار آب کم
5.استهلاک خیلی پایین و قیمت خیلی به صرفه و اقتصادی

انواع فیلترهای دیسکی

فیلتر دیسکی مینی در سایزهای 11/2 و 2 اینچ
فیلتر دیسکی بلند 3 اینچ و 2 اینچ
فیلتر دیسکی دو قلو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *