مشاوره تلفنی

فیلتر دیسکی

توضیح مختصر فیلتر دیسکی:

از جمله مصارف فیلتر دیسکی در فرآیند تصفیه آب کشاورزی و تصفیه آب RO و کلاً در مواردی است که آب حاوی شن و ماسه های ریزی است که هیدروسیکلون تحت جریان وورتکس یا گردابی، خود قادر به جداسازی این ذرات نیست. بدین منظور از فیلتر های دیسکی استفاده می شود که می تواند شامل کنترل کننده، سیستم تمیز کننده، سیستم خلاء، شاسی اصلی، صفحه سرامیکی و همزن باشد. شایان ذکر است، شستشوی فیلتر دیسکی نیز به صورت اتوماتیک یا دستی انجام می گیرد.

لیست قیمت فیلتر دیسکی در انتهای صفحه میباشد

فیلتر دیسکی

فیلتر دیسکی چیست؟

فیلتر دیسکی آب کشاورزی وسیله ای است که به عنوان فیلتر ثانویه در پروسه تصفیه آب استفاده می شود. راندمان این فیلتر ها نسبت به فیلتر های توری بالاتر بوده و ساختمان ظاهری آن مشابه فیلتر های توری است که به جای تور، از دیسک های پلاستیکی تشکیل شده است. این فیلتر ها از دیسک ها یا حلقه های روی هم که شبیه واشر است، تشکیل شده اند. مجموعه این دیسک ها داخل یک لوله ثابت در درون یک محفظه بسته قرار دارند. روی صفحات برجستگی هایی وجود دارد که ذرات ریز شن و ماسه و جلبک های کوچک داخل این برجستگی یا شیار ها گیر کرده و آب تمیز از مابین دیسک ها خارج می شود. همچنین ممکن است ذرات درشت تر قبل از ورود به داخل دیسک ها در سطح خارجی آن ها گیر کنند. اندازه و سایز این شیار ها در فیلتر دیسکی تصفیه آب قدرت تصفیه آب را مشخص می کند اما در یک بررسی کلی فیلتر دیسکی تصفیه آب ذرات بین 5 تا 120 میکرون را گرفته و ذرات درشت تر از آن را از خود عبور می دهد. در شکل زیر محل ورود جریان آب را که از خارج دیسک ها وارد آن می شود را ملاحظه می کنید.

فیلتر دیسکی

انواع فیلتر دیسکی

در یک نوع از دسته بندی، فیلتر های دیسکی به دو دسته اتوماتیک و دستی تقسیم بندی می شوند. فیلتر های دستی را بعد مدت زمانی، باید به صورت دستی شستشو داد و نوع اتومات فیلتر دیسکی آبیاری به صورت خودکار و اتومات فیلتر را شستشو می دهد.

فیلتر دیسکی اتومات

فیلتر دیسکی هلیکس

فیلتر دیسکی آبیاری هلیکس راندمان بالا و استهلاک کمتری نسبت به مدولار داشته، همچنین نیاز کمتری به تعمیر و نگهداری دارد. به علت وجود پروانه داخل محفظه فیلتر های هلیکس که منجر به ایجاد جریان گردابی در داخل این فیلتر ها می شود، ذرات درشت تر دور از دیسک ها نگه داشته می شود که این مهم باعث می شود که فیلتر هلیکس دیرتر از فیلتر مدولار گرفته شود و دیر به دیر عملیات بکواش انجام شود. از فیلتر دیسکی آبیاری هلیکس برای تصفیه پساب ها همچنین آب های کشاورزی استفاده می شود. سایز های رایج در فیلتر های دیسکی هلیکس 2، 3، 4 اینچ است. کمربند فیلتر هلیکس از استنلس استیل است. کمربند به راحتی باز و بسته می شود و دیسک ها را می توان جدا کرد و به صورت دستی شستشو داد.

فیلتر

فیلتر دیسکی مدلاور

در فیلتر مدولار جریان گردابی وجود نداشته و تمامی ذرات به طرف دیسک ها حرکت می کنند. به همین دلیل این نوع فیلتر ها، نیاز به شستشو در بازه های زمانی کوتاه تر دارند. این فیلتر در برابر آثار نور خورشید مقاوم است همچنین شایان ذکر است نصب و بهره برداری از فیلتر دیسکی آبیاری آسان است. سایز های فیلتر مدولار نیز 2، 3، 4 و 6 اینچ است. تنها تفاوت فیلتر دیسکی آبیاری مدولار و هلیکس در شکل ظاهری و مکانیزم فیلتر دیسکی آبیاری قطره ای است.

فیلتر مدولار

مشخصات رنگ دیسک فیلتر ها

دیسک زرد فیلتر دیسکی آبیاری: مش 80، 200 میکرون
دیسک قرمز فیلتر دیسکی آبیاری: مش 120، 130 میکرون
دیسک مشکی فیلتر دیسکی آبیاری: مش 140، 115 میکرون
دیسک سبز فیلتر دیسکی آبیاری: مش 200، 55 میکرون

میکرون

نحوه کار فیلتر دیسکی

نحوه کار فیتر

گیر کردن آشغال در دیسک فیلتر

گیر کردن آشغال در دیسک فیلتر
فیلتر کثیف

اجزای مختلف فیلتر دیسکی

 

مشخصات فیلتر دیسکی

لیست قیمت

لیست قیمت فیلتر دیسکی